RSS

Adam olmak değil Adam kalmak

30 Mar

İşin güç kısmı adam olmak değil,adam kalmaktır.

Adam; insan, beşer, yetişmiş kimse. Adam olmak; yetişmek, iyi hale gelmek. Adam kalmak, kişilik ve karakterin bozulmaması. Adam gibi adam olmak. Mert ve cesur delikanlı, sözü-nün eri olmak anlamlarına gelmektedir.

Bir şekilde adam olunabilinir. Ama adam gibi adam olabilmek süreklilik ister. Dünya’nın çeşitli zorlukları, insanların bukalemun gibi renkten renge girdiği bir dünyada adam gibi adam kalabilmek hüner ister.

“Adam olmak” çocukluktan kurtulma gibi basit bir biyolojik olay değildir. Bu kelimenin altında her bakımdan mükemmel ve iyi olma manası yatar.

Her şey böylesine “adamlar” üzerinde dönmekte, milletler bunlarla ayakta durmak-tadırlar. İnsanlık bu ihtiyacı hissedip gereğince hareket edebildiği ölçüde yükselebilecektir. Onun için çocuklarımıza “Ne olmak istiyor-sun?” diye sorulunca, ‘Adam’ ola-cağım, şuuru ve bilgisi verilmelidir.

Birisi bize ‘Ne olmak istiyorsunuz?’ diye bir soru yöneltip, aşağı-yukarı çoğumuzun cevabı, ‘Şu veya bu makam sahibi olmak’ olur.

Bu cevaplarımızda unutulan bir nokta var. İyi insan olabilmek, tek kelimeyle “adam” olabilmek. Acaba “adam” yani insan olabilmek için neler yapılmalıdır?

Napolyon, insanları rakamlara benzetir. Onların, durumlarına göre değer kazanacaklarını belirtir. Sıfır da bir rakamdır, bin de. Ama herkes bin’e iltifat eder. “Okudun ama yine de adam olamadın.” sözü ‘sıfır’dan bir adım ileri gidememenin ifadesidir.

Hani adam olmak konusunda meşhur bir kıssa vardır:

Bir baba, oğlunun kendisine karşı asi ve hürmetsiz tavırları karşısında sabrı taştıkça ona: “Sen adam olamazsın.” dermiş. Aradan yıllar geçmiş. Oğlu çeşitli okullarda okuyup mezun olmuş, devlet memuriyetine girmiş ve nihayet bir gün babasının yaşadığı şehre vali tayin edilince babasının vaktiyle kendisine söylediği söz hatırına gelmiş. Maiyetindeki görevlilere der-hal babasını bulup huzuruna getir-melerini emretmiş. Babası bulunup karşısına getirilince:

“Baba, sen bana küçüklüğüm-de kızdıkça, ‘Sen adam olamazsın.’ derdin. Ama ben seni yalancı çıkardım. Görüyorsun ki bu şehre vali oldum.” demiş.

Babası da:
“Keşke oğlum, beni yalancı çı-karabilseydin. Sen vali olmuşsun ama adam olamamışsın. Adam ol-saydın, ihtiyar babanı memurlarının nezaretinde ayağına, huzuruna getirtmez, bizzat evime gelerek ziyaret edip gönlümü yapmaya ve ha-yır duamı almaya çalışırdın.” cevabını vermiş.

Şair ne güzel söylemiş:

“Adam adamdır eğer olmazsa pulu,
Eşek yine eşektir, atlastan olsa çulu.”

İncili Çavuş, Osmanlı elçisi olarak Fransa kralına gönderildiğinde, elbiselerinin bazı yerlerinde yama varmış. Kral bunları görünce dayanamayıp:

“Bana senden başka gönderecek adam bulamadılar mı?” diye sorunca,

İncili Çavuş:
“Osmanlılar, adama göre adam gönderirler. Beni de sana göndermelerinin hikmeti bu olsa gerek.” cevabını vermiş.

“Adam olmanın yolu” iyi bilinmeli, bulunmalıdır. Şunu da unut-mayalım ki, işin zoru adam olma değil, adam kalmaktır.

Selda İyiekmekci

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 30 Mart 2012 in İSLAM-GENEL

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: